GENERAL INFORMATION :
| Specification | Details |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| MANUFACTURER Part Number | P65218-B21 |
| MANUFACTURER Website Address | WWW.HPE.COM |
| PRODUCT Name | HPE Intel Xeon E-2488 Processor Kit |
PROCESSOR SPECIFICATIONS :
| Specification | Details |
|---|---|
| Processor Family | Intel Xeon E-2400 Series |
| Processor Model | Intel Xeon E-2488 |
| Number of Cores | 8 Cores |
| Number of Threads | 16 Threads |
| Base Clock Speed | 3.20 GHz |
| Max Turbo Frequency | Up to 5.60 GHz |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| Socket Type | LGA1700 |
| Lithography | Intel 7 (10nm) |
| 64-bit Support | Yes |
| Virtualization Support | Intel VT-x, VT-d |
MEMORY SUPPORT :
| Specification | Details |
|---|---|
| Memory Type Supported | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Speed | 4800 MT/s |
| Memory Channels | 2 Channels |
| ECC Support | Yes |
POWER DESCRIPTION :
| Specification | Details |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
COMPATIBILITY :
| Specification | Details |
|---|---|
| Supported Server Series | HPE ProLiant Gen10 Plus / Gen11 (Model dependent) |
OTHER INFORMATION :
| Specification | Details |
|---|---|
| Condition | Brand New |
| Availability | In Stock |
| Warranty | 1 Year |
