All Categories
HPE 9.5mm SATA DVD-RW Optical Drive
Part Number:
726537-B21
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Disc loading type | Tray |
| Product colour | Black, Grey |
| Internal | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Server |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | Serial ATA |
| LightScribe | No |
| Disc types supported | CD, DVD |
| Writing speed | |
| DVD-RW write speed | 8x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| CD rewrite speed | 24x |
| CD write speed | 24x |
| Reading speed | |
| DVD-RW read speed | 8x |
| DVD-R read speed | 8x |
| DVD+RW read speed | 8x |
| DVD+R read speed | 8x |
| CD-RW read speed | 24x |
| CD-R read speed | 24x |
| CD read speed | 24x |
| Optical drive | |
| Disc loading type | Tray |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | Serial ATA |
| LightScribe | No |
| Disc types supported | CD, DVD |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 9.5 mm |
| Weight | 660 g |
| Height | 132.1 mm |
| Depth | 129.5 mm |
| Technical details | |
| Purpose | Server |
| Product colour | Black, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Condition | NEW |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
Write Your Own Review
