All Categories
HP MIDLINE - HARD DRIVE - 1 TB - SAS 6GB/S
Part Number:
652749-B21
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 17.16 ms |
| Track to track seek time | 0.7 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.02 TB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 17.16 ms |
| Track to track seek time | 0.7 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.02 TB |
| Average seek time | 8.7 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Hot-Plug support | Yes |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 725 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Product colour | Black |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Hot-Plug support | Yes |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Internal | Yes |
| Condition | NEW |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
Write Your Own Review
