All Categories
Cisco PWR-C1-1100WAC-P= network switch component Power supply
Part Number:
PWR-C1-1100WAC-P=
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Power supply |
| Material | Steel |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | 80+ Platinum |
| Power protection features | Over voltage, Overload, Short circuit, Under voltage |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Colour | |
| Product colour | Black, Grey |
| Technical details | |
| Material | Steel |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Compatibility | Cisco Catalyst 9300 Series |
| Network | |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
| Compatibility | Cisco Catalyst 9300 Series |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Total power | 1100 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | 80+ Platinum |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
