All Categories
Cisco Meraki CW9164I-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)
Part Number:
CW9164I-MR
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| VLAN support | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Network | |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| VLAN support | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | AES, EAP, EAP-TLS, IPSec, WEP, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise |
| MAC address filtering | Yes |
| Wireless Intrusion Detection System (WIDS) | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 54 V |
| Design | |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal & external |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Weight & dimensions | |
| Width | 241.3 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Height | 56.9 mm |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Write Your Own Review
