All Categories
Cisco (CBS250-16P-2G), CBS250-16P-2G network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Silver
Part Number:
CBS250-16P-2G
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45/Mini-USB |
| Network | |
| IGMP snooping | Yes |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Cable types supported | Cat5e |
| Cable length detection | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Data transmission | |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | MLD v1/2 |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 32 |
| Number of IP interfaces | 16 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| IPv4 & IPv6 features | |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6, IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 706983 h |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Fanless | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Grey |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 706983 h |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, WEEE |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| Authentication | Guest VLAN, Port-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 512 |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SSH, SSH-2, SSL/TLS |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Queue scheduling algorithms | SP, Weighted Round Robin (WRR) |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | MLD v1/2 |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP v1/2c/3, Telnet, TFTP, HTTP/HTTPS, SNTP |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6, IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Mobile network | |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 536.05 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 268 mm |
| Depth | 297 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Packaging data | |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
