All Categories
Cisco C9300-24UXB-E CAT 9300 24P DEEP BUFF MGIG
Part Number:
C9300-24UXB-E
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
| Category | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc. |
| Manufacturer Part Number | C9300‑24UXB‑E |
| Manufacturer Website Address | https://www.cisco.com |
| Product Name / Description | Cisco Catalyst 9300 24‑port Multigigabit UPOE Deep‑Buffer Switch (Network Essentials) |
| Switch Type | Managed Layer 3 Enterprise Access Switch |
| Downlink Ports | 24 × Multigigabit Cisco UPOE RJ‑45 (100 M/1G/2.5G/5G/10G) |
| Uplink Configuration | 1 × Modular uplinks slot (supports 1G/10G/25G/40G modules) |
| Default Power Supply | 1100 W AC |
| Available PoE Power Budget | ~560 W with default PSU (higher with optional second PSU) |
| Switching Capacity | 640 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 1120 Gbps |
| Forwarding Rate | 476.19 Mpps |
| Forwarding Rate with Stacking | ~833.33 Mpps |
| Stacking Bandwidth | 480 Gbps (Cisco StackWise‑480) |
| Software License Level | Network Essentials (-E) |
| MAC Address Table Size | ~64,000 |
| IPv4 Routing Entries | ~64,000 |
| IPv6 Routing Entries | ~32,000 |
| Multicast Routing Scale | ~16,000 |
| QoS Scale Entries | ~18,000 |
| ACL Scale Entries | ~18,000 |
| DRAM Memory | 8 GB |
| Flash Storage | 16 GB |
| VLAN IDs Supported | 4094 |
| Jumbo Frames Support | Up to ~9198 bytes |
| Total Routed Ports per Stack | ~448 |
| Dimensions (Chassis Only) | ~1.73 × 17.5 × 17.1 in (~44 × 445 × 435 mm) |
| Dimensions with Power Supply | ~1.73 × 17.5 × 20.2 in (~44 × 445 × 514 mm) |
| MTBF (Mean Time Between Failures) | ~288,520 hours |
| Condition | New (depends on seller) |
| Warranty | Depends on Cisco / seller warranty |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
