All Categories
Cisco C9300-24UB-A CATALYST DEEP BUFFER 9300
Part Number:
C9300-24UB-A
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
| Category | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc. |
| Manufacturer Part Number | C9300‑24UB‑A |
| Manufacturer Website Address | https://www.cisco.com |
| Product Description / Name | Catalyst Deep Buffer 9300 24‑port UPOE, Network Advantage |
| Port Configuration | 24 × 10/100/1000 Mbps Cisco UPOE RJ‑45 |
| Uplink Configuration | Modular uplinks (supports optional uplink modules) |
| Default Power Supply | 1100W AC |
| Available PoE Power Budget | 830W (with default PSU) |
| Switching Capacity | 208 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 688 Gbps |
| Forwarding Rate | 154.76 Mpps |
| Forwarding Rate with Stacking | 511.90 Mpps |
| Stacking Bandwidth | 480 Gbps (StackWise‑480) |
| Stack Support | Up to 8 switches |
| Total MAC Addresses | 64,000 |
| Total IPv4 Routes | 64,000 |
| IPv6 Routing Entries | 32,000 |
| Multicast Routing Scale | 16,000 |
| QoS Scale Entries | 18,000 |
| ACL Scale Entries | 18,000 |
| DRAM Memory | 8 GB |
| Flash Storage | 16 GB |
| Packet Buffer | 32 MB (for 24‑port Gigabit) |
| VLAN IDs | 4094 |
| Jumbo Frames | 9198 bytes |
| Physical Dimensions (Chassis) | ~1.73 × 17.5 × 16.1 inches (~44 × 445 × 408 mm) |
| Dimensions with Power Supply | ~1.73 × 17.5 × 19.2 inches (~44 × 445 × 488 mm) |
| MTBF (Mean Time Between Failures) | ~354,300 hours |
| Condition | New / Factory Fresh (varies by seller) |
| Warranty | Depends on seller / Cisco Warranty |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
