All Categories
Cisco C9K-80W-ADPT AC-DC slim power adapter for the compact switch (80W)
Part Number:
C9K-80W-ADPT
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
PART NUMBER SPECIFICATION TABLE
| Category | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco Systems |
| Part Number | C9K-80W-ADPT |
| Product Name | Cisco Catalyst 80W Power Adapter |
| Product Type | AC Power Adapter |
| Device Supported | Network Switch |
| Compatible Devices | Cisco Catalyst 9200CX-12T-2X2G Series |
| Maximum Output Power | 80 W |
| Input Voltage | 100–240V AC |
| Output Voltage | ~54V DC |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Connector Type | AC Inlet (C8) + DC Terminal Output |
| Usage | Primary / Backup power for compact switches |
| Design | Compact, External Adapter |
| Application | Used when PoE power is not available |
| Efficiency | High-efficiency AC-DC conversion |
| Dimensions | ~86 × 51 × 34 mm |
| Weight | ~0.45 kg (approx.) |
| Condition | Brand New |
| Availability | In Stock |
| Warranty | Lifetime (Limited) |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
