All Categories
Cisco C9600-LC-40YL4CD= network switch module
Part Number:
C9600-LC-40YL4CD=
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Fiber optic connector | QSFP-DD, QSFP56, SFP56 |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | QSFP-DD, QSFP56, SFP56 |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 44 |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 580420 h |
| Management features | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating altitude | -60 - 3000 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 580420 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.27 kg |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
