All Categories
Cisco C9600-LC-24C= network switch module 40 Gigabit Ethernet
Part Number:
C9600-LC-24C=
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3z, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Technical details | |
| Fiber optic connector | SFP |
| Ethernet LAN data rates | 40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 24 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating altitude | -60 - 3000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
