All Categories
Cisco C9500-12Q-E network switch Managed L2/L3 None 1U Grey
Part Number:
C9500-12Q-E
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
PRODUCT OVERVIEW
GENERAL INFORMATION
| Field | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Manufacturer Part Number | C9500‑12Q‑E |
| Manufacturer Website | www.cisco.com |
| Product Name | Cisco Catalyst 9500 Series 12‑Port 40G Switch |
POWER DESCRIPTION
| Field | Specification |
|---|---|
| Power Supply | Redundant, hot‑swappable (2 slots) |
| Input Voltage | 90–264 VAC |
| Power Consumption (Max) | ~850W |
| AC Power Max Rating | 950W |
INTERFACES & PORTS
| Field | Specification |
|---|---|
| Total Ports | 12 Ports |
| Port Type | 12 × 40 Gbps QSFP+ Ethernet |
| Management Ports | 1 × RJ‑45 Management, 1 × USB, 1 × Console |
PERFORMANCE
| Field | Specification |
|---|---|
| Switching Capacity | Up to 960 Gbps |
| Forwarding Rate | Up to 720 Mpps |
| MAC Address Table | Up to ~64,000 entries |
| IPv4 Routes | Up to ~64,000 indirect / 32,000 host |
| IPv6 Routes | Up to ~32,000 indirect / 16,000 host |
| VLAN IDs | Up to 4000 |
| Jumbo Frame Support | Up to 9198 bytes |
SOFTWARE
| Field | Specification |
|---|---|
| Network OS | Cisco IOS XE |
| License Level | Network Essentials (E) |
| Layer Support | Layer 2 & Layer 3 routing |
FEATURES
| Field | Specification |
|---|---|
| Stacking | Cisco StackWise Virtual support |
| Advanced Routing | OSPF, EIGRP, BGP, etc. |
| Security | ACLs, MACsec support |
| QoS | Advanced QoS capabilities |
| Use Case | Enterprise core & aggregation |
DIMENSIONS & WEIGHT
| Field | Specification |
|---|---|
| Dimensions (H×W×D) | 1.73 × 17.5 × 21.52 in |
| Rack Units | 1 RU |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Field | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature | 0–40 °C |
| Relative Humidity | 5–90 % non‑condensing |
| Storage Temperature | −20–65 °C |
ADDITIONAL INFORMATION
| Field | Specification |
|---|---|
| Condition | Brand New |
| Availability | In Stock |
| Warranty | Standard Cisco Hardware Warranty |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
