All Categories
Cisco C9400-LC-48T= network switch module Gigabit Ethernet
Part Number:
C9400-LC-48T=
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 1588, IEEE 802.1as, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Technical details | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 48 |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1157000 h |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating altitude | -60 - 3000 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1157000 h |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C222.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950.1, IEEE 802.3 |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR22 Class A, EN 300 386 V1.6.1, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, CISPR 32 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR24, EN 300 386, EN55024, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS5 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 379 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 40.6 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Condition | NEW |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
