All Categories
Cisco C9500-32QC-A network switch Managed L2/L3 Grey
Part Number:
C9500-32QC-A
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Ports & interfaces | |
| Switching optical modules type | 100 Gigabit Ethernet |
| QSFP+ module slots quantity | 32 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Network | |
| IGMP snooping | Yes |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Virtual LAN features | Policy-based VLAN, Private VLAN |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Virtual LAN features | Policy-based VLAN, Private VLAN |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Jumbo frames | 9216 |
| MAC address table | 84000 entries |
| Switching capacity | 64000 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 2400 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Optical fiber | |
| Switching optical modules type | 100 Gigabit Ethernet |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
| Management protocols | IGMP |
| Memory | |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 16000 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 2400 MHz |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 16000 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Condition | NEW |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
