All Categories
Cisco (C9200-48PL-E), CATALYST 9200 48-PORT PARTIAL
Part Number:
C9200-48PL-E
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Stackable | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Technical details | |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Data transmission | |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 130.95 Mpps |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Design | |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| Power consumption (typical) | 600 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Condition | NEW |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
