All Categories
Cisco (C1000-48P-4X-L), Catalyst network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
Part Number:
amentics@123-2
Got a Big Order or a Quick Question?
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
Let’s Connect—We Make Tech Buying Effortless.
For Govt Institution credit terms or bulk order - Submit your detail below
Note: All heavy items above 20KG will be charged shipping
cost as per actual. Please contact us for a shipping quote before placing
order.
We accept Purchase Orders from Health & Educational
sector and all Government institutions including Councils.
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Traffic classification | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Network | |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1024 |
| IPv4 multicast entries | 1024 |
| IGMP entries | 1024 |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 256 |
| Jumbo frames | 10240 |
| Number of static routes | 16 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Performance | |
| Auto-negotiation | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | DRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 1452667 h |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM7 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 1452667 h |
| Built-in processor | Yes |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45/Mini-USB |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| IGMP entries | 1024 |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1024 |
| IPv4 multicast entries | 1024 |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP |
| Memory | |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Market segment | Business |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | C1000-48P-4X-L Switch, Accessory Kit, 1 printed document |
| Power | |
| Power consumption (max) | 40.56 W |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 35.56 W |
| Input current | 0.37 - 0.64 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4500 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 5.43 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 444.5 mm |
| Package depth | 549.4 mm |
| Package height | 147.6 mm |
| Package weight | 7.18 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | C1000-48P-4X-L Switch, Accessory Kit, 1 printed document |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Country of origin | China |
| Condition | New |
|---|---|
| Manufacturer | CISCO |
Write Your Own Review
